Jak při hledání své dokonalé práce využívat sociální média

Jak při hledání své dokonalé práce využívat sociální média
Jak při hledání své dokonalé práce využívat sociální média

Pokud chcete sociální média využít k oslovení zaměstnavatelů, váš profil by měl ladit s tím, jak chcete být vnímáni na veřejnosti, a vaše účty by měly být stejně jako životopis šity na míru cílovým příjemcům.

Propracujte svůj profesní profil
  • Upravte svůj profil na sociálních médiích tak, aby byl zajímavý pro potenciální zaměstnavatele. Uveďte relevantní podrobnosti, a pokud chcete, aby zaměstnavatelé viděli více účtů na sociálních sítích, uveďte hypertextové odkazy, například do svého životopisu na Twitteru napište adresu svého účtu na LinkedIn.
  • Pokud skutečně chcete zdůraznit své dovednosti a propagovat se na Facebooku nebo Google+, vytvořte si svou profesní stránku. Tyto stránky lze zveřejnit naprosto stejně jako osobní profil na sociální síti, mohou obsahovat veškeré příslušné informace o vaší osobě a ušetřit tak zaměstnavatele nutnosti pročítat váš osobní profil. Snažte se profil udržovat aktuální a veďte ho jako blog, jinak to bude vypadat, že jste bez zájmu.
  • Pomoci zaujmout zaměstnavatele mohou také reference nebo doporučení od bývalých zaměstnavatelů na službách jako LinkedIn. Referenci uvidí hned a mohou získat kontaktní údaje vašeho bývalého zaměstnavatele.
  • Na stránky svého profilu přidejte svou profesionální a aktuální fotografii. Pokud používáte několik profilů na sociálních sítích, udržujte je stejné. Bude to známka toho, že jste si vědomi vizuální identity a budování osobní prezentace a zaměstnavatelé budou moci snadněji identifikovat, kdo jste.

Zapojte se do on-line komunit
  • Sledujte společnosti, které vás zajímají. Ukažte, že máte o daný obor zájem. Sledujte zprávy z oboru. Podtrhnete tak, že máte přehled o tom, co se děje.
  • Konstruktivně komentujte kampaně, zprávy či skupiny z odvětví nebo společnosti, v níž chcete pracovat. Ukážete tím, že rozumíte tomu, co čtete, a zaměstnavatelé uvidí vaši schopnost provádět průzkum a analyzovat informace.
  • Kontaktujte zaměstnance společnosti, abyste o ní zjistili více informací. Možná ne vždy dostanete odpověď, ale zjistit si, jaká je společnost z pohledu zaměstnance, vám může pomoci rozhodnout se, zda pro ni nebo pro dané odvětví budete pracovat.

Získejte názor zaměstnavatele

I když nechcete, aby zaměstnavatelé viděli váš profil, buďte připraveni na to, že bude prohlížen. Podle jedné zprávy z USA používá 45 % zaměstnavatelů u uchazečů sociální média v rámci screeningového procesu.

Budou-li si zaměstnavatelé prohlížet vaše profily, znamená to, že se zaměří na následující věci.
  • Prezentace: jak se představujete? Jste pozitivní? Stěžovali jste si na bývalé zaměstnavatele?
  • Interpersonální dovednosti: jak jednáte a hovoříte s druhými?
  • Kontrola: souhlasí to, co uvádíte na internetu, s vaším životopisem?

Propracujte svá sociální média

  • Vyberte si svou preferovanou sociální mediální platformu. Pokud chcete komentovat aktuální události nebo vést konverzace v reálném čase, bude nejlepší vybrat si Twitter. Pokud chcete informace o společnosti nebo hledáte odborné diskuse, mohl by být lepší LinkedIn.
  • V různých odvětvích práce lze využívat různá sociální média. Jste-li kreativní, zdůrazněte některé ze svých děl na http://www.reddit.com, nebo si dokonce vytvořte infografický životopis. Pokud bude jeho součástí video nebo žurnalistika, vytvořte videoživotopis a přidejte ho na YouTube. Zajistěte viditelnost svých snah tím, že je přidáte na profesionální profil, jako je LinkedIn, nebo že odkazy napíšete do svého životopisu.
  • Můžete využít i služby zkracující hypertextové odkazy, například http://bitly.com, http://tinyURL.com a http://goo.gl. Tím, že své odkazy upravíte, nevytvoříte jen krátké zapamatovatelné odkazy, které zaměstnavatelé najdou, ale některé služby také sledují, kdy a kde bylo na váš odkaz kliknuto. Pak budete vědět, že někdo projevil zájem, což můžete zmínit v pohovoru s potenciálním zaměstnavatelem.
  • Slaďte svůj profil na sociálních sítích s odvětvím, do kterého chcete vstoupit. Jestliže je to technické nebo počítačové odvětví, ukažte tyto dovednosti ve svém profilu pomocí komentářů k článkům. Jestliže to je marketing nebo vztahy s veřejností, předveďte své dovednosti jednat s lidmi na příkladu interakce v rámci konverzací.

Sociální média ve světě


V době práce na této příručce je hlavní platformou mezi sociálními sítěmi používanými v Evropě Facebook, přičemž oblíbené jsou i Twitter, LinkedIn a Google+. Ve službách pro průzkum trhu, jako je například Comscore nebo národní statistické služby, si ale ověřte, co je oblíbené v zemi, v níž byste chtěli pracovat. V době práce na této příručce byla v následujících evropských zemích oblíbena i řada dalších platforem:

© Evropská unie, 2014
Privacy Policy